Świat cyfrowy w coraz większym stopniu jest obecny w życiu wielu rodzin. Niesie to za sobą liczne niebezpieczeństwa. O tym, jak sobie z tym radzić dyskutowano w czasie XII Forum Tato.Net. Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu.
Coraz częściej dochodzi do sytuacji, że dziecko wprawdzie fizycznie przebywa w domu, ale mentalnie jest w całkiem innym świecie. Dziś wielu rodziców przegrywa w walce o uwagę swego dziecka z prostokątnym pudełkiem mieszczącym się w dłoni! Owszem, posiadanie smartfona to nic złego, ale nie jest dobrze, gdy staje się on dla dziecka wyrocznią i zastępuje prawdziwe relacje.
Co zrobić? Przecież nie odbierzesz dziecku smartfona i nie zablokujesz mu dostępu do komputera. No nie. Co zatem? Otóż możesz z dzieckiem spędzać czas i rozmawiać, aby przywracać równowagę i proporcje w jego postrzeganiu świata. Twierdzisz, że naprawdę nie masz na to czasu? Albo może nie wiesz, jak taką rozmowę zacząć, aby nie była sztywnym wypytywaniem o to, jak tam w szkole?
Czy zdarzyło Ci się, że w oczekiwaniu na coś (np. na obiad w restauracji, w kolejce do lekarza lub w korku) sięgałeś w obecności dziecka po telefon, by sprawdzić, co tam w cyfrowym świecie słychać? Twoje dziecko być może też wówczas patrzyło w swoje cyfrowe pudełko? A może by tak w tym czasie spróbować czegoś innego, bardziej naturalnego i konstruktywnego dla Waszej relacji?
Jeden Tata w takich międzyczasach wynikających z oczekiwania na coś zazwyczaj zaczyna po prostu opowiadać jakąś rodzinną anegdotę a dzieci mają od razu mnóstwo pytań. Grają też w kamień-nożyce-papier, głuchy telefon lub skojarzenia, czasem biorą ze sobą karty, żeby zagrać np. w kuku. Możliwości jest wiele. Wystarczy zacząć, potem pamięć i wyobraźnia uruchamia się i pozwala twórczo i radośnie wykorzystać dany Ci z dzieckiem czas.
Schowaj telefon, poproś o to swoje dziecko i na przykład opowiedz jakąś historię ze swego dzieciństwa. Może opisz zabawy, w jakie się bawiłeś. Wymień szczyty, które zdobyłeś, ulubione miejsca, jakie zwiedziłeś i które chciałbyś pokazać swoim pociechom. Wspomnij historie związane ze swymi przodkami lub przygody, jakie przytrafiły się Twoim znajomym. Dzieci generalnie bardzo lubią słuchać o tym, co przeżyli ich rodzice i jacy byli w dzieciństwie i pierwszej młodości.
Solidny parasol bezpieczeństwa rozłożysz w pełni, zaczynając od budowania relacji i wzmacniania więzi. Śmiało! Zawalcz o uwagę swego dziecka i o jego bezpieczeństwo w świecie cyfrowych pułapek.
O 6 zasadach cyfrowego ładu mówi prelegent Forum Tato.Net Jarosław Kania z Gdyni - ojciec trzech córek, autor bloga oraz podcastu "Ojcowska Strona Mocy"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz